• Kayıt ol
  *
  *
  *
  *
  *
  (*) İşaretleri Alanları Doldurmak Zorunludur...

Samanlı Kungul Dağı Doğa Yürüyüşü ( TAMAMLANDI)

e-Posta Yazdır PDF

Değerli Doğa dostları


1 Mayıs Pazar günü samanlı dağlarının en güzel orman içi yürüyüş rotalarından birisi olan , Kungul Dağı'na doğa yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Katılmak isteyenlerin Cumartesi saat 12:00 'a kadar
ETKİNLİK KAYIT SİSTEMİNE kayıt yaptırmaları veya derneğimizden Ayşe Özgür'e (3314044) kişi sayısı bildirmeleri gerekmektedir.

10TL Yol ve Rehberlik

 

 

Yer : İzmit - Yuvacık
Buluşma yeri ve saati : 1 Mayıs 2011 Pazar Saat 10:00 Anıtpark
Yürüyüş Süresi: 3 Saat
Parkur Durumu: Orman  içi
Uygun Mevsim: her zaman
Zorluk Derecesi: Kolay

Anıtparkt hareketinden yaklaşık 1 saat sonra doğa içerisinde bulunan, Yuvacık karaarslan tesislerinde mola veriyoruz. İsteyenler burada kahvaltılarını gerçekleştirebilirler.

Bu parkur, Samanlı Dağları’nın doruklarından biri olan Kungul Dağı’ndan, vadiye doğru yoğun devasa gürgen ağaçları arasından yoğun inişlerden oluşuyor.

 

Kungul Dağı 1.269 metre yüksekliği ile bu bölgenin en yüksek noktalarından biri. Yuvacık Barajı Havzası'na girildiğinde güney yönünde uzanan sıradağların içerisinde hemen dikkati çekiyor.

Parkur, Aytepe'de bulunan Orman Kontrol Merkezi'nin hemen arka kısmında 1.031 metre yükseklikte başlıyor. Orman içi toprak araç yolu niteliğindeki parkurun tamamı 6 km.

Kungul'un kelime anlamı ‘karışık' olduğunu söyledi bir dostum. Doğu Karadeniz ağzında bir kelime olmalı. Karışıktan şu anlamı çıkartabiliriz; yani sık orman dokusu anlamında bir kelime. Parkurun pek çok yerinde su bulunuyor.

Yaklaşık 3-4 saatlik bir yürüyüşün ardından dönüşe geçiyoruz.Dönüşte Aytepede bulunan Dostlar mekanına uğruyor, çayımızı büyük bir keyifle yudumluyoruz.

Manzara güzelliği, yabani çilekleri, komar ağaçları, küçük yaylaları, dev gürgen ağaçları ve aniden basan sisi ile benim en çok yürümekten keyif aldığımız parkurlardan biri burası. İyi yürüyüşler…

 

Önerilen Malzemeler: Boğazlı rahat bir ayakkabı, rahat bir pantolon ya da eşofman (kot pantolon yürüyüş sırasında rahatsız edebilir), şapka, güneş gözlüğü, küçük sırt çantası, yağmurluk, yedek giysiler ve ayakkabı (günlük giysiler olabilir. Her zaman lazım olmayabilir, ama yanınızda bulunmasında fayda var)

 

Son Güncelleme ( Çarşamba, 01 Ağustos 2012 23:53 )