• Kayıt ol
  *
  *
  *
  *
  *
  (*) İşaretleri Alanları Doldurmak Zorunludur...

Kodosk Hoşgörü Yolu-Tolerance Way 1.Etap Yürüyüşü

e-Posta Yazdır PDF

Hoşgörü Yolu-Toerance Way
Hoşgörü Yolu, antik dönemde Romalıların hüküm sürdüğü, günümüzde İzmit (Nikomedia) ile İznik (Nicea) arasında kalan bölgede, antik yürüyüş yollarına dayalı, tarihi ve doğa güzelliklerin görülmesi düşüncesiyle oluşturulmuş ve uluslararası standartlara uygun işaretlenmiş yürüyüş ve bisiklet yoludur.

 

Hoşgörü Yolu'nun toplam uzunluğu, yürüyüş rotalarına bağlı olarak 70-80 km arasında değişir. İzmit'ten başlayan yol, Seymen, Bahçecik, Suiçmez patika yolu takip edilerek, İznik Yolu üzerindeki Servetiye Karşı Köyüne ulaşılır, İznik Yolu takip edilerek, Nüzhetiye yol ayırımından, Menekşe Yaylası yoluna sapılarak Sıcakdere'ye varılır. Yola devam edilerek, Menekşe Yaylası'na çıkılır. Kırıntı yol ayırımından Kırıntı yolu takip edilerek Kırıntı üzerinden Candarlı'ya varılır. , Candarlı-Gürmüzlü veya Candarlı-Sansarak Köyü üzerinden İznik'e varılır. Bu parkur en kısa İzmit-İznik yoludur. Bu ana parkurun yanı sıra, alternatif yollar da bulunmaktadır. Alternatif yollar aşağıda belirtilmiştir.
Hoşgörü Yolu üç bölümde analiz edilmiştir. 
A) İzmit Bahçecik Parkuru(A00). Bu parkur bir yürüyüş rotası vardır. 
B) Bahçecik-Candarlı Parkuru. Bu Parkurda beş yürüyüş rotası vardır.
1)Bahçecik-Servetiye Cami üzerinden (B10) Rotası
2)Bahçecik-Naldöken Tepe-Menekşe Yaylası üzerinden (B20) Rotası
3)Bahçecik-Armutboğaz-Menekşe Yaylası üzerinden (B30) Rotası 
4)Bahçecik-Naldöken Tepe- Nüzhetiye üzerinden (B40) Rotası
5)Bahçecik-Düzlük-Nüzhetiye-İrşadiye üzerinden (B50) Rotası
C) Candarlı-İznik Parkuru. Bu parkura iki yürüyüş rotası vardır.
1)Candarlı-Gürmüzlü üzerinden (C10) Rotası
2)Candarlı-Sansarak üzerinden (C20) Rotası
Dünyada ilk ''Hoşgörü Fermanı'' , M.S. 311 yılında İzmet' de (Nicomedia) yayınlandı. Fermanın yayınlandığı haberi en kısa yoldan, o dönemde hiristiyanlığın önemli merkezlerinden olan İznik'e (Nikea) ulaştırıldı. Bu yollar tarih boyunca Roma İmparatorluğu başkenti Nikomedia ile birinci konsülün toplandığı (M.S. 325) Nicea arasında yoğun olarak kullanıldı. 1745 yılında Fransız seyyah ve konsolos Charles Peysonal, 1906 yılında Kanadalı ünlü Botanikçi Robert Chamber bu yolu kullanarak, İzmit'ten İznik'e yürüdü. 1955 yılında Demokrat Parti, İzmit'ti Bahçecik üzerinden İznik'e karayolu ile bağlamak için yol yapımına başladı. (29 Ekim 2015) KADEM DURANYukarı da önemi ve güzergahı belirtilen tarihi yolun yeniden canlanması için pazar günü sabah erken saatler de yollara düşüyoruz.
Perşembe pazarında bizleri bekleyen otobüsümüze biniyoruz.Yürüyüşümüz Aytepe den başlıyor Menekşe Yaylası-Papaz Çayırı ve Kırıntı Köyün de bitiyor.Hoşgörü Yolunun bu mevsim de yürüyebileceğimiz engüzel bölümlerin de yürüyeceğiz.
Yaklaşık 15 km "ORTA-ZORLUK DERECESİNDE "keyifle doğada ve dostlarla vakit geçirmek istiyorsanız www.kodosk.org.tradresindenETKİNLİK KAYIT bölüümüne adınızı-soyadınızı ve tel numaranızı yazın lütfen.

Doğa yürüyüşleri için bot, yağmurluk ve küçük bir sırt çantası,sırt çantanıza öğle kumanyanızı-çayınızı ve suyunuzu koymayı unutmayın... Fotoğraf makineniz ve pilleri.

Bu faaliyet bir doğa sporu faaliyetidir. Gezi yada kültür turu etkinliği gibi dakika dakika planlanmış programlarımız yoktur. Değişen koşullara göre genel programda değişiklikler yapılabilir. Program bitiş saati tahminen yazılmıştır. Bitiş saati farklılık gösterebilir.

Hiçbir şekilde doğada çöp bırakmıyoruz. Bu bir gurup faaliyetidir, katılımcıların gurup ile uyum içinde hareket etmeleri beklenir. Bütün faaliyet süresince tek yetkili ekip lideridir.

Doğada yapılan etkinlikler ÇEŞİTLİ RİSKLER içermektedir.
Hava şartları, sis, taş düşmesi, hayvan tehlikesi, bilgi, tecrübe, antrenman, konsantrasyon, fiziksel güç, dikkat ve malzeme eksikliği sorun teşkil edebilir.

YÜKSEK TANSİYON, KALP, ASTIM, ADALE/EKLEM ROMATİZMASI, EPİLEPSİ, SARA vb. DOĞADA TEDAVİSİ SON DERECE GÜÇ OLAN HASTALIKLARA SAHİP KİŞİLERİN DOĞA YÜRÜYÜŞLERİNE KATILMASI UYGUN DEĞİLDİR.
Son Güncelleme ( Pazartesi, 12 Haziran 2017 10:46 )