• Kayıt ol
  *
  *
  *
  *
  *
  (*) İşaretleri Alanları Doldurmak Zorunludur...

18 Nisan - Karagöl Yaylası

e-Posta Yazdır PDF

Kocaeli Doğa Sporları Kulübü ile ilk buluşmam oldu. Bu tip aktivitelere katılmak isteyip, katılamayışımın sebebi haberdar olmayışımdı. KODOSK bu konuda Kocaeli'nde en kapsamlı bilgiyi veren ve etkinlik takvimi güncel olan tek kulüp diye düşünüyorum. www.kodosk.org.tr ile güncel olarak takvimi takip etmek mümkün.

Hava durumunun kötü olacağını biliyordum. Ama yinede "Doğa Demek Onu Öyle Kabul Etmek Demektir" diyerek kendi uydurduğum bir deyiş ile sabah hazırlandım ve Karamürsel'den İzmit'e doğru yola çıktım.

 

Rehberimiz Osman Kaya. Gideceğimiz bölgeye hakim, ve yürüyüşümüz boyunca bizlere bilgiler verecek. Molamızı Ali Fuat Paşa/Sakarya'da verdik. Ali Fuat Paşa Köprüsü çok ilgimizi çekti. Dönüşte çay içmek üzere veda ettik Ali Fuat Paşa'ya...

Yol şartlarının ve arazinin otobusümüze uymayan unsurlarından ötürü rotamızda bir takım değişiklikler yaparak yürüyüşümüzü Mahtumlar Köyü Mevkii'nden yaparak başladık.

Karagöl Yaylası'nın ıslak zemini ve yer yer minik göletlerini keyifle izleyerek,yolumuza hoplaya zıplaya devam ettik. Hava şartlarının sandığımız aksine çok güzel olması 1300-1500 metrelik bu güzergahta kısa kollu kıyafetlerle gezmemize ve hatta bembeyaz karlar arasında pozlar verirken terlememize sebep oldu.

Grubumuz 30 kişilikti ve sanıyorum sadece biz tecrübesizdik:) Yolun yarısında acıkmış ve mahvolmuş haldeydik ama çoğunluğu bayan olan grubumuz çok sağlıklı görünüyordu. Arkadaşım Kadir'e sürekli "Ne kadar hammışız evde yatmakla olmuyor bak ne hallerdeyiz" dedim ve başını şişirdim.

Kılıçkaya Zirvesi'nin eteklerinde yemek molamızı verdik ve bol bol fotoğraf çektik. Ancak rehberimiz üzücü haberi verdi, zamanımız ve harcadığımız performans zirveye çıkmamıza uygun değilmiş,zirveyi sonraki yürüyüşümüze erteleyerek Kılıçkaya'dan ayrıldık.

Artık yolumuzun sonu olan, Hark Köyü'ndeyiz ve inanılmaz güzel bir köy. Kokusu,insanları ve köpekleriyle, %100 organik yaşam şekliyle Hark Köyü'nü fotoğraf objektiflerimizde unutulmazlara katarak 15 km süren parkurumuzu tamamladık.

Ali Fuat Paşa'da verdiğimiz çay molası günün yorgunluğunu aldı gitti,taze köy ekmeği ve gün batımının sakin havasıyla Sakarya'yı geride bırakıp başladığımız noktaya dönmüş olduk.

Mert Aliefendioğlu